Kam priklausys santuokoje įgytas turtas?

Gyvenant santuokoje ne itin dažni atvejai, kad sutuoktiniai kiekvieną kartą aiškiai aptartų tokius klausimus kaip – kieno vardu registruoti turtą, ar yra kokia teisinė reikšmė registruojant tik vieno vardu ir kt. Tačiau jau esant bylai teisme dėl santuokos nutraukimo šie aspektai tampa pakankamai svarbūs. Tai lygiai taip pat aktualu ir sugyventiniams.

Kai turtas įregistruotas tik vieno sutuoktinio vardu, jis pripažįstamas kaip bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, jeigu registre jis nurodytas kaip bendroji jungtinė nuosavybė.

Tam, kad viešame registre registruotinam turtui būtų galima taikyti sutuoktinių turto bendrumo prezumpciją, būtinas bent vienas iš pirmiau nurodytų įrašų, t. y. arba įregistravimas turto abiejų sutuoktinių vardu, arba pažymėjimas registre, kad turtas yra bendroji jungtinė nuosavybė, kai turtas įregistruotas tik vieno sutuoktinio vardu.

Jeigu turtas yra registruotas tik vieno vardu, tai gali suteikti pagrindą įrodinėti, kad turtas yra asmeninis. Viskas priklauso nuo turimų įrodymų, liudytojų bei nuo faktinių aplinkybių.

Elementariausias pavyzdys, kai bylose yra pateikiami pinigų dovanojimo asmeniškai vienam iš sutuoktinių sutartys ar kitokie “rašteliai” ir juose esančios pinigų sumos pvz. vos ne visiškai atspindi namo statybos investicijas. Ir turime absoliutų ginčą – ar šie dovanoti pinigai buvo asmeniškai vienam ar šeimai? Apskritai ar šie rašteliai, kuriais buvo neva dovanojami pinigai realūs? Kadangi prasidėjus ginčui teisme, pasitaiko atvejų kai kitas sutuoktinis nieko apie juos nebūna net girdėjęs ar žinojęs… Kaip tai įrodyti?
Praktikoje tenka matyti, kad yra nemažai sutuoktinių, iš kurių vienas “slaptai” kaupia visus įrodymus ir tarsi visai netyčia (o gal ir apgalvotai) ruošiasi į priekį su mintimis, o kas jei skyrybos…

Atstovavimas tokio pobūžio bylose rodo, kad sutuokiniai (ir sugyventiniai) skyrybų atveju visada gali tikėtis tiek turto pripažinimo asmenine, tiek bendra (jungtine) nuosavybe.
Ar tokias bylas laimi visada tas, kuris buvo “pirmesnis – gudresnis” ir rinko įrodymus? Ne, tai yra būtent tos bylos, kuriose viskas gali pakrypti bet kada netikėta linkme, lygiai taip pat kaip ir pats sutuoktinių gyvenimas…